Sukunimi-info: Aatelisnimet

Tällä sivulla listataan aatelisten sukunimiä Suomesta, Ruotsista ja Baltiasta.

On huomattava, että myös aatelittomat suvut saattavat käyttää samoja sukunimiä.

Suomen Ritarihuoneeseen kirjatut aatelissuvut

Suomen Ritarihuoneeseen kirjatut aatelissuvut. Eräillä nimillä on kaksi tai useampia aatelisia sukuja.

†† = aatelissuku on sammunut kokonaan
(††) = aatelissuku on korotettu korkeampaan arvoon
Nro = aatelissuvun numero Suomen Ritarihuoneessa

SukunimiAate­loituVapaa­herrak­siKrei­viksiSammuiNro
Ruhtinaallinen suku
Menschikoff ††1893
Kreivilliset suvut
Aminoff161818081819G5
Armfelt164817311812G4
Berg1856G11
Creutz<150016541719G1
Cronhjelm af Hakunge ††1675169117191993G2
de Geer till Tervik ††1641176618091855G3
Kuscheleff-Besborodko ††1849G10
Mannerheim169317681824G8
Stewen-Steinheil ††18121993G7
Suchtelen, van ††181218221891G6
Zakrewskij ††18301884G9
Vapaaherralliset suvut
Alfthan, von18661886F57
Aminoff16181808F25
Armfelt ††164817311846F13
Bergenheim ††181218791975F54
Boije af Gennäs ††n. 150017711948F20
Bonsdorff, von18191868F49
Born, von ††177218641975F47
Bruun ††186318832010F56
Carpelan14071771F19
Cedercreutz17111719F6
Cederström ††168417311828F12
Cronstedt16931870F50
de la Chapelle16531856F39
Fleming af Liebelitz ††n. 135016511880F1
Forselles, af ††176718741953F53
Freedericksz ††18531950F36
Friesendorff, von ††17051959F11
Gripenberg16781865F48
Gyldenstolpe ††165018271831F31
Haartman, von18101849F35
Hauff, von1859F42
Hellens, von18161895F61
Hierta ††n. 15801771F15
Hisinger-Jägerskiöld17701819F29
Hjärne ††168918411905F34
Indrenius-Zalewski18541871F51
Klercker, af ††178018091868F22
Klinckowström ††168417591883F17
Knorring, von ††167217201965F9
Kothen, von ††168117711987F16
Langenskiöld17721860F45
Langhoff ††19121975F63
Linder af Svartå ††183018591896F44
Lybecker ††165017071925F5
Mannerheim16931768F18
Mellin16681691F4
Molander ††186318871924F58
Munck ††158517781976F21
Nicolaij ††18221943F30
Nolcken, von17261747F14
Palmén18751883F55
Ramsay16331856F40
Rehbinder16681680F3
Rokassowskij ††18551951F37
Rosenkampff ††181118171984F27
Rotkirch ††163418301927F32
Sackleen18371859F41
Schultén, af18091859F43
Silfverhjelm ††157517192010F7
Stackelberg16251727F10
Standertskjöld17721874F52
Standertskjöld-Nordenstam17511860F46
Stjerncrantz ††167417201926F8
Stjernvall17271875F59
Suchtelen, van (††)18121822 → kreiviF28
Tandefelt ††165018091904F26
Troil, von17561809F24
Walleen18161854F38
Willebrand, von ††167618061886F23
Willebrand, von ††167618301964F33
Willebrand, von ††167618891938F60
Wrede af Elimä16251653F2
Yrjö-Koskinen18841897F62
Aateliset suvut
Entinen ritariluokka
Aminoff1618A36
Armfelt1648A37
Becker, von1653, 1769A52
Blåfield1476A22
Boije af Gennäsn. 1500A1
Bosin ††16531862A49
Brand ††15811930A16
Brunow1575A56
Burghausen, von ††16521845A45
Bäck i Finland ††16332008A15
Charpentier1664A64
Cronstedt ††16862010A70
de Carnall ††17511875A71
De Geer1641A26
de la Chapelle ††16531862A47
De la Motte ††n. 1600A23
Ehrnrooth1687, 1801A73
Ekestubbe ††16391943A25
Eneskjöld ††16531913A48
Essen, von1663A58
Finckenbergn. 1550A8
Forbes ††16301831A11
Fraser1663A59
Furumarck ††16751846A67
Gertten, von ††16431869A63
Gripenberg1678A69
Grönhagen1678A68
Gyldenstolpe (††)16501827 → vapaa­herraA40
Gyllenbögel1648A34
Hjulhammar ††16421878A29
Hästesko af Målagård1602A14
Jordan1638A21
Jägerhorn af Spurilan. 1500A5
Jägerhorn af Storby ††n. 14501883A19
Järnefelt1651A42
Klercker, af ††17801915A72
Klingstedt1660A54
Knorring1672?A66
Kuhlefelt1645A31
Lilliebrunn ††16411903A28
Lode1630A10
Munck af Fulkila1585A6
Möllersvärd ††16541878A53
Nassokin ††16682004A61
Numers, von1653A50
Ollonberg ††16481892A33
Pistolekors1645A30
Post, von1664A55
Prytz1661A57
Qvanten, von ††16501976A41
Ramsay1633A17
Reiher ††16681899A62
Rennerfelt ††16521927A46
Rohr, von ††16721854A65
Roos af Hjelmsäter ††<13001832A2
Rotkirch1634A12
Sass ††16451825A32
Schildt1642A24
Schrowe, von1650A38
Schulman1634A13
Spåre1617A9
Starck ††n. 15501895A18
Stierncreutz1648A35
Stålhammar ††16501850A39
Stålhane1641A27
Svinhufvud af Qvalstad1574A7
Sölfverarm ††16341923A20
Tandefelt1650A51
Taube1668A60
Tawast1582, 1756, 1818A3
Teetgren ††16521921A44
Torvigge ††16511923A43
Uggla<1500A4
Entinen asemiesluokka
Adlercreutz1700A97
Adlerstjerna ††18341950A198
Agricola ††18641899A238
Alfthan, von (††)18661886 → vapaa­herraA240
Ammondt, von ††18371957A204
Antell1866A242
Arppe ††18631915A233
Baumgarten, von ††1709, 1818A102
Benzelstierna ††18371875A203
Bergenheim1812A201
Bergenstråhle ††1719A109
Björkenheim1834A197
Björkesten, af1896A270
Björksten, af1853A216
Blom, von ††18551944A219
Boehm, von1903A281
Boisman, von ††1808, 18161849A184
Bonsdorff, von1819A181
Born, von ††17721867A153
Brakel ††1756A139
Briskorn, von ††1816n. 1950A174
Brummer1723, 1856A112
Brummer1892A268
Bruncrona1726A116
Brunér, af ††18401926A208
Bruun (††)18631883 → vapaa­herraA234
Böningh, von ††18391891A205
Cederholm ††18861953A266
Cederwald, von ††18091840A175
Christierson, von1720A110
Clementeoff ††16801852A132
Collan, von1874A246
Conradi ††17691886A144
Daehn, von ††18341979A199
de Besche ††16931904A94
de Carnall ††17511828A129
Edelfelt ††18641934A237
Edelheim ††18171932A177
Edelsköld ††18181891A178
Ehrenmalm ††17191876A111
Ehrenstolpe ††16911896A91
Ehrenström ††16921863A93
Ehrnrooth1687A85
Ekbom1879A258
Eneberg1903A277
Enehjelm, af1772A154
Estlander ††18791998A254
Estlander1898A274
Etholén1856A225
Etholén1857A226
Etter, von1843A210
Falck1830A192
Falckenheim ††18101929A171
Fellman1902A275
Fellman1904A279
Feuerstern ††18161871A179
Fieandt, von1751A128
Fischer ††1851A215
Fock1651A120
Forselles, af1767A143
Forsman1856A227
Fredensköld ††17701845A147
Freidenfelt ††16861841A80
Frenckell, von1868A243
Frosterus, af1875A249
Furuhjelm1762A146
Gadolin1871A245
Gadolin, af ††18161877A180
Glansenstjerna ††17191946A108
Godenhjelm1691A89
Granfelt1756A137
Gripenwaldt1675A230
Grotenfelt1677A76
Guvenius, von ††18751927A248
Gyllenhök ††16871846A84
Haartman, von1810A168
Hackman1874A247
Hartmansdorff, von ††16831873A122
Hauswolff, von ††17431840A125
Hedenberg1846A212
Heideman, von ††18321917A196
Hellen, af ††18811972A257
Hellens, von ††18161901A173
Heurlin, af1830A191
Hisinger1784A141
Hjärne (††)16891841 → vapaa­herraA87
Hällström, af1830A190
Idestam ††18141960A164
Indrenius (††)18541871 → vapaa­herraA223
Jerlström ††17171909A103
Julin, von1849A214
Jägerskiöld1686A79
Klick ††16541837A118
Knorring, von1756A138
Konow, von1772A151
Kothen, von1681A74
Krabbe1779?A159
Kræmer, von1691A133
Kuhlman1649A185
Ladau1718A104
Lagerborg ††17192004A105
Lagermarck1688?A86
Lagus1880A256
Langenskiöld ††17721919A152
Lavonius ††18551935A224
Lillienberg ††17051846A100
Lindcrantz ††16871833A82
Lindelöf1883A260
Linder1830A193
Lindfors, af ††18821921A259
Mannerstråle ††17701823A148
Marqvard, von ††16911843A123
Martinau ††18541936A229
Mechelin ††18761950A252
Mechelin ††18861942A265
Meinander, af ††1854A255
Minkwitz, von ††1876A251
Molander (††)18631888 → vapaa­herraA236
Montgomery ††17361910A134
Morian, von ††17391835A124
Munsterhjelm1726A115
Müller, von ††18162012A172
Nandelstadh, von1858A228
Nordenheim ††18331951A195
Nordenskiöld1751A127
Nordenstam (††)17511860 → vapaa­herraA131
Nordenswan1772A157
Nordmann1858A231
Norrmén1884A263
Nottbeck, von1855A221
Nybom1904A280
Nyborg, af ††18961965A269
Oker-Blom1865A239
Olivecreutz ††17191855A126
Palmén (††)18751883 → vapaa­herraA250
Palmfelt ††16871940A83
Petersen, af ††18101868A166
Pinello ††17511945A135
Pipping1839A207
Pippingsköld1812A165
Platen, von ††17511877A130
Pomell ††18211910A186
Procopé ††18831930A262
Rancken, von ††18091865A167
Rehausen, von ††1685A114
Rein1856A232
Rettig, von1898A273
Reuterskiöld ††17191883A106
Ridderborg ††17041926A99
Ridderstad1719A107
Ridderstorm ††16901877A88
Riddersvärd ††18031881A90
Roediger ††18541932A218
Rosenbröijer1823A187
Rosenlew1682A75
Sackleen (††)18371859 → vapaa­herraA202
Sanmark1896A271
Schantz, von1693A95
Schatelowitz ††18631925A235
Schauman1686A96
Schoultz, von1840A206
Schultén, af ††18091916A163
Schützercrantz ††17691850A140
Segercrantz1756A136
Segerstråle1773A156
Silfverswan1648A183
Snellman1866A241
Soisalon-Soininen1904A282
Standertskjöld1772A158
Stenhof, af ††17721875A142
Stewen ††18401851A209
Sticht, von ††16611919A160
Stjernschantz1705A101
Stjernvall1727A117
Stålarm-Tawast ††1830A189
Tawaststjerna1687A81
Tengström, af ††18091995A169
Tesche, von ††1854A217
Thesleff1812A182
Thomsen, von ††18161837A176
Tigerstedt1691A92
Toll ††17231923A113
Toll1772A150
Trapp, von ††18681906A244
Tudeer ††1897A272
Törne, von ††17312004A121
Törngren ††18261953A188
Törnqvist ††18561883A222
Ursin, af1845A211
Wadenstierna1702A98
Wahlberg, von ††19041963A278
Wahren1883A261
Walleen (††)18161854 → vapaa­herraA170
Wallensköld1832A194
Wallenstierna ††16781867A77
Wallenstråle ††1756A145
Wasastjerna1808A162
Weissenberg, von1835A200
Wendt, von1847A213
Willebrand, von1676A119
Winther, von ††18901953A267
Wright, von1772A149
Wulffert, von ††1855A220
Wuorenheimo1903A276
Wärnhjelm1802A161
Yrjö-Koskinen (††)18841897 → vapaa­herraA264
Zansen, von1772A155
Örn1876A253
Örnhjelm1684A78

Suomen Ritarihuoneeseen kirjaamattomia aatelissukuja

Seuraavat suvut on korotettu aatelisarvoon, mutta ne ovat jääneet eri syistä kirjaamatta Suomen Ritarihuoneeseen.

†† = aatelissuku on sammunut kokonaan

SukunimiAate­loituVapaa­herrak­siKrei­viksiSammui
Kreivilliset suvut
Rehbinder ††18261841
Sprengtporten ††18091819
Vapaaherrallinen suku
Alopeus ††18191862
Aateliset suvut
Baer1854
Brandenburg, von1681
Broberg ††18301849
Danielson-Kalmari ††19041955
Falck1875
Molander ††18301842
Orrhielm ††18091816
Rechenberg, von1855
Richter ††18561893
Ross ††18191867
Stierwald ††18161817
Tallqvist1892
Thilén ††18861887

Ulkomaisia aatelissukuja

Ulkomaisista aatelissuvuista on tässä listattu niitä nimiä, jotka esiintyvät Sukunimi-infossa. Sukunimi-infoa varten ei ole selvitetty, onko näiden aatelissukujen jäsenissä suomalaisia.

Ruotsin aatelissukuja

Ruotsin Ritarihuoneeseen kirjattuja aatelissukuja

Tämännimiset aatelissuvut ovat Ruotsin aateliskalenterin 2019 mukaan elossa.

Adlercreutz
Armfelt
Björnberg
Blomstedt
Breitholtz
Brummer
Carpelan
Cederström
Creutz
Cronstedt
Dickson
Douglas
Ehrnrooth
Essen, von
Fock
Funck
Gyllenberg
Günther
Hamilton
Hertell
Hård af Segerstad
Karlström
Koch, von
König
Lagercrantz
Pauli
Rappe
Ros
Rosenblad
Sparre
Stedt
Tamm
Taube
Troil, von

Ruotsin Ritarihuoneeseen kirjaamattomia aatelissukuja

Sukuja, jotka ovat kuuluneet yhdistykseen Ointroducerad Adels Förening.

Bonsdorff, von
Cronstedt
Hackman
Kennedy
Knorring, von
Lagergren
Linder
Murray
Oker-Blom
Rettig, von
Schoultz, von
Segerstråle

Baltian aatelissukuja

Viro

Arnold
Brandt
Douglas
Fock
Keller
Koch
Krause
Mellin
Richter
Schubert
Sievers
Simolin
Taube
Wahl
Weiss
Wolff
Wrede

Saarenmaa

Budde
Creutz
Dahl
Fleming
Hahn
Palm
Richter
Schmidt
Wolff
Wrede

Liivinmaa

Hansen
Mellin
Richter
Roth
Wahl
Wolff

Kuurinmaa

Bach
Funck
Hahn
Simolin

Liivinmaa sijaitsi Etelä-Virossa ja Pohjois-Latviassa, Kuurinmaa läntisessä Latviassa.

Sukunimi-infossa on tietoja 23 575 sukunimestä. Sivut on luotu koneellisesti julkisista listauksista, tilastoista ja nimitutkimuksista. Tiedoissa voi olla puutteita ja virheitä. Tekijä ei tunne kaikkia yksittäisiä sukuja eikä pysty antamaan niistä lisätietoja. Kysymyksiä ja vastauksia

Viimeksi päivitetty

©Tuomas Salste