Sukunimi-info: Ahvenanmaa | Åland

Yleisimmät sukunimet Ahvenanmaalla vuonna 2020. Saman nimen eri kirjoitusasut on tässä laskettu yhteen. Taulukossa on myös sukunimen sijaluku Suomessa (2020) ja Ruotsissa (2020).

De vanligaste släktnamnen på Åland år 2020. Namnen är standardiserade med avseende på stavning. I tabellen finns det också namnets placering in hela Finland (Sija Suomessa, 2020) och Sverige (Sija Ruotsissa, 2020). Se Släktnamninfo för mer information om finska släktnamn.

Ahvenanmaan yleisimmät sukunimet 2020

SijaSukunimiHenkiäSija SuomessaSija Ruotsissa
1.Karlsson1 140112.3.
2.Eriksson873138.5.
3.Mattsson667299.34.
4.Jansson656266.13.
5.Johansson53182.2.
6.Andersson501135.1.
7.Gustafsson297248.10.
8.Häggblom295795.1852.
9.Söderlund231510.122.
10.Lindholm21784.90.
11.Holmström206339.130.
12.Nordberg192920.342.
13.Blomqvist184252.89.
13.Henriksson184277.38.
15.Danielsson1721869.44.
15.Eklund172216.42.
17.Lundberg165744.27.
18.Sjöblom154364.258.
19.Lindqvist150160.40.
20.Sjölund1491290.316.
21.Lindström146114.21.
22.Pettersson143579.11.
23.Sundberg138667.77.
24.Bergman126462.47.
25.Holmberg123333.55.
26.Sundblom1193297.6895.
27.Nordlund116629.243.
28.Boman1151006.189.
29.Sundström114410.93.
30.Englund1101265.111.
31.Lindberg106177.18.
31.Nylund106253.513.
33.Fellman1052311.9719.
33.Söderström105833.99.
35.Sjöberg103603.35.
36.Berglund981018.31.
36.Lindblom98938.113.
36.Vesterlund982369.361.
36.Wikström98480.137.
40.Sjöström891532.116.
41.Björklund83442.65.
41.Mörn836853.21474.
43.Grönlund82516.455.
44.Österlund80911.520.
45.Engblom781200.626.
46.Nyman7678.101.
47.Larsson751372.6.
48.Fagerström72729.486.
49.Lindroos70156.1182.
49.Sandberg70476.32.

Lähde / Källa: Ålands statistik- och utredningsbyrå

Sukunimi-infossa on tietoja 24 014 sukunimestä. Sivut on luotu koneellisesti julkisista listauksista, tilastoista ja nimitutkimuksista. Tiedoissa voi olla puutteita ja virheitä. Tekijä ei tunne kaikkia yksittäisiä sukuja eikä pysty antamaan niistä lisätietoja. Kysymyksiä ja vastauksia

Viimeksi päivitetty

©Tuomas Salste